Art thou gone, beloved ghost?

Posted by in Stare Miasto

W dniach 15 – 18 listopada po raz czwarty w Gdańsku gościł Festiwal Narracje. W różnych częściach Starego Miasta i stoczni pokazywano instalacje artystyczne – animacje wyświetlane na zwykłych budynkach. Efekt – niesamowity.

Tematem przewodnim był cytat z Lewisa Carrolla “Czyś odeszła, ukochana zjawo”?” – w związku z czym po zmroku mogliśmy oglądać instalacje nie z tego świata. Dosłownie.

Na zdjęciu powyżej – widzowie oglądający film Christiana Jankowskiego “Anioły zemsty” – opowieści ludzi o ich wymarzonej zemście na kimś, kto skrzywdził ich najbardziej. Każda z tych osób była dodatkowo w przebraniu rodem z horroru. Niesamowite wrażenie.

Choć nie tak, jak praca “Stół” Anny Królikiewicz – martwa natura, ulegająca powolnemu rozkładowi. Zapewniam Was, że te ryby nie były z plastiku. Duże wrażenie zrobiła też na mnie instalacja dźwiękowa “Mamo” autorstwa Agnieszki Baaske. Nagrane głosy dzieci, odtwarzane w ciemnym ogródku koło dawnego sierocińca. Ciarki na plecach murowane.

Ja na Narracje wybrałem się z przewodnikiem, w zorganizowanej grupie. Pomimo późnej pory w niedzielę zebrało się sporo osób, aby zobaczyć wszystko i posłuchać o genezie tych instalacji. To chyba dobrze świadczy o nas, jako o odbiorcach sztuki?

Jeżeli ominęły Was Narracje, to przypilnujcie następnych i idźcie zobaczyć miasto w nieco inny sposób. Zachęcam gorąco!

Kliknij i przekaż dalejShare on FacebookTweet about this on Twitter