Promocja albumu “Ruiny” prof. Gruszkowskiego

Posted by in Śródmieście

W czwartek, w Ratuszu Staromiejskim, miała miejsce promocja albumu “Ruiny” ze zdjęciami autorstwa profesora Wiesława Gruszkowskiego. Fotografie Gdańska zniszczonego przez Armię Czerwoną robią niesamowite wrażenie – zwłaszcza jeśli porównać to ze stanem dzisiejszym. W najbliższe święta czeka mnie pewnie sporo chwil z tym nowym nabytkiem i delektowanie się kadrami (dodatkowo nabyłem drogą kupna album z fotografiami z XIX wieku, więc chwil będzie sporo).

Spotkanie spotkaniem, album albumem, ale ciekawą osobą jest też sam pan profesor. Świeżość myśli do pozazdroszczenia, nie tylko przez równolatków szanownego autora. I sporo mądrych słów do przekazania słuchaczom. Ot, choćby to, żeby nie silić się na wierne tworzenie kopii dawnych budynków – współczesna architektura ma świadczyć o czasach, w których powstała. Warto pamiętać o tych słowach, gdy pojawi się pomysł wybudowania “nowych zabytków”. Albo odtworzenia niektórych starych budowli – choć w swoich czasach były to istne koszmarki.

Wysłuchanie wykładu (bo tak to w sumie wyglądało) pana profesora to była czysta przyjemność i mam nadzieję, że już wkrótce będzie można uczestniczyć w kolejnym takim spotkaniu. Szczególnie zainteresowały mnie architektoniczne plany III Rzeszy w stosunku do Gdańska – może coś więcej na ten temat?

A wszystkich zdziwionych poślizgiem w opublikowaniu tej wiadomości pragnę przeprosić – ale było to niezależne ode mnie. W czwartek zniknął mi internet w domu, a od piątku nie było mnie w Gdańsku…

Kliknij i przekaż dalejShare on FacebookTweet about this on Twitter