Urodziny Heweliusza

Posted by in Śródmieście

Dzisiaj przypada 402 (okrągła) rocznica urodzin wybitnego gdańskiego naukowca, rajcy, ławnika i – o czym nigdy nie należy zapominać – browarnika. Jan Heweliusz, bo to o nim mowa, był prawdziwym człowiekiem renesansu, choć od tej epoki dzieliło go w czasie dość sporo.

I właśnie z okazji urodzin portal iBedeker.pl z inicjatywy Miasta Gdańsk postanowił przegonić zainteresowanych gdańskim astronomem po mrozie, aby pokazać nam miejsca związane z życiem Heweliusza. I bardzo dobrze! Dzięki przewodnikowi, rewelacyjnemu Aleksandrowi Masłowskiemu, poznaliśmy miejsca, gdzie Heweliusz mieszkał, urodził się i gdzie wreszcie spoczął. Poznaliśmy historię jego edukacji, jego miłości, jego pasji. Poznaliśmy człowieka, który miał niezwykłe życie i który może być wzorem nawet dla dzisiejszych ludzi. W końcu wykształcił się w jednej dziedzinie, a sławę zdobył w zupełnie innej. Jeśli ktoś myśli, że przebranżowienie to wynalazek końca XX wieku, to jest w błędzie. Heweliusz skorzystał na tej zmianie. I to skorzystał po wielokroć. Nie wspominajmy nawet o pensji od króla i zwolnieniu podatkowym dla produkowanego przez siebie piwa…

Naszego astronoma w Gdańsku upamiętniają dwa pomniki (ten koło Ratusza Staromiejskiego i za hotelem Mercure, chociaż mam wrażenie, że było kiedyś jeszcze popiersie w Parku Raegana). Jest krater na Księżycu. No i powstaje jeden z dwóch pierwszych polskich satelitów, nazwany nazwiskiem naszego krajana (drugi to Lem). Warto pamiętać o Heweliuszu, bo to niezwykły człowiek. Warto poznać bliżej jego życie, nie tylko z okazji urodzin.

I warto rzucić okiem na poniższą galerię, aby żałować, że się tam z nami nie było. I wybrać się na następne spacery z iBedekerem.

Kliknij i przekaż dalejShare on FacebookTweet about this on Twitter