Pożegnanie z Mostkiem Weisera

Posted by in Wrzeszcz

W sobotę, 27 kwietnia, miała miejsce nie do końca oficjalna uroczystość, nazwana Pożegnaniem Mostu Weisera. Co bardziej spostrzegawczy stwierdzą z całą stanowczością (i stuprocentową słusznością na dodatek), że jest to wiadukt, ale… nazwa zwyczajowa to most. I już.

Przez FB skrzyknęło się kilkaset osób, które postanowiły po raz ostatni (no, może przedostatni) spojrzeć na ważne miejsce w ich życiu. Tak, bo na tym moście (wiadukcie) zawiązywały się i ginęły przyjaźnie, odbywały się spotkania towarzyskie, niżej podpisany biegał pod nim w ramach lekcji WF-u. Most w życiu Wrzeszcza jest ważnym punktem. O czym wspominałem nawet ostatni, gdy pisałem Wam o moim spacerze tamtą trasą.

Nieco splendoru uroczystości dodała obecność władz PKM, za których to władz przyczyną most zniknie. Dla wybudowania nowej linii kolejowej trzeba go będzie wyburzyć i zbudować nowy. Na osłodę można powiedzieć, że nowy most (wiem, że wiadukt, ale nazwa przylgnęła) będzie podobny do starego. Skąd to wiem?

Bowiem władze PKM postanowiły zrobić małą niespodziankę i dla wszystkich uczestników miały specjalne pocztówki z okolicznościową pieczątką oraz pokazaną po raz pierwszy wizualizacją nowego mostu. Wrzuciłem niezbyt wyraźną fotkę tej wizualizacji na FB, więc wszyscy, którzy śledzą tam „Gdańsk z dołu” byli jednymi z pierwszych, którzy mogli zobaczyć ów most w nowej odsłonie.

Na każdej pocztówce jest oprócz tego numer seryjny, który weźmie udział w losowaniu nagród. Ja wiem, że ślepy los to ślepy los, ale tak na wszelki wypadek – numer 206…

Pan prezes PKM, Krzysztof Rudziński, zapowiedział jeszcze jedną niespodziankę. Otóż most nie będzie rozbierany za pomocą młotów i dłut, ale z hukiem. Wyleci w powietrze. Już w czerwcu. Oczywiście widzowie są zaproszeni…

Jeśli ktoś się jeszcze z mostem nie pożegnał, ma ostatnie chwile. Jeśli ktoś nie był na imprezie, niech zajrzy do galerii.

A Wy – macie jakieś wspomnienia związane z tym mostem? Piszcie na FB lub w komentarzach.

Kliknij i przekaż dalejShare on FacebookTweet about this on Twitter