Peron we Wrzeszczu jak nowy

Posted by in Wrzeszcz

Jakiś czas temu zabłąkałem się na remontowany peron we Wrzeszczu. Musze przyznać, że jestem zbudowany tym, co zobaczyłem. Powiem Wam, że podoba mi się to, jak będzie wyglądał wrzeszczański peron. Podróżni przyjeżdżający od strony Gdańska będą mogli wysiadać z dwóch stron.

Z jednej strony peronu będzie widok na nowe centrum handlowe.

Z drugiej zaś – na najwyższy budynek w Gdańsku.

Zadaszenie będzie bardzo estetycznie wykonane – mam na myśli nie tylko nazwę przystanku, wyciętą w blasze, ale też wykończenie stropu.

Krawędź peronu i schodów będzie dostosowana do potrzeb osób niewidomych, co przywodzi mi na myśl genialną pod tym względem Japonię.

Oczywiście, winda dla niepełnosprawnych to już norma.

A do budowanego centrum handlowego będzie można dostać się albo bezpośrednio z tunelu…

…albo kładką przerzuconą nad torami (jak rozumiem, będzie z niej zejście na budowany peron, jak też wejście na wyższy poziom centrum).

Ciekawi mnie – obok schodów wiodących z istniejącego peronu na kładkę zamontowano tylko jedne schody ruchome. Będą jeździły do góry, czy na dół? A może będzie to się zmieniać w zależności od pory dnia?

Kolejna kwestia – czy wiata zostanie dociągnięta do wejścia na kładkę, czy może będzie się nagle urywać? Nic nie wskazuje na to, że wiata ma być przedłużona. A zamontowane latarnie wręcz to uniemożliwiają. Rozumiem, że w razie deszczu klienci centrum idący na kolejkę będą się chronić na schodach?

Remontowany peron wygląda bardzo nowocześnie – stalowe barwy, minimalne zdobienia. Widać wyraźnie granice między starym i nowym – wystarczy przejść się tunelem. Barwy „Galerii Wrzeszcz” (ta nazwa nadal obowiązuje?) sprawiają, że nowa część tunelu jest.. smutna. Choć nie chciałbym, aby jakiś samozwańczy „artysta” chciał ją ubarwić i rozweselić swoim podpisem.

No i najważniejsze. Niestety, wysiadający na stronę Wrzeszcza Górnego nadal muszą przejść przez halę dworca. A ta nie zmieniła się ani ja jotę.

Liczę na to, że to tylko kwestia czasu (i niemałych środków), a peron dalekobieżny i sam dworzec również zmienia się w piękny punkt na mapie Wrzeszcza. Nowoczesny, przestronny, połączony z otaczającą go infrastrukturą (komunikacyjna, handlową, biurową). Estetyczny, gromadzący ludzi (polecam wziąć przykład z Kioto, gdzie nowoczesny dworzec kolejowy jest po prostu atrakcją turystyczną) punkt w centrum Wrzeszcza, będącego jednym z centrów metropolii. A Wy, jak widzielibyście odnowiony dworzec we Wrzeszczu? Piszcie w komentarzach lub na Facebooku.

Kliknij i przekaż dalejShare on FacebookTweet about this on Twitter