Trzej Królowie przemaszerowali

Posted by in Śródmieście

2014-01-06 Orszak Trzech Króli 056

A właściwie – przeorszakowali. A ja razem z nimi.

To już jest taka świeża, gdańska tradycja. 6 stycznia, w Święto Trzech Króli (wiem, wiem: Objawienia Pańskiego) ulicami Głównego Miasta kroczy wesoły i kolorowy pochód. Trzej królowie (mędrcy, magowie – jak zwał, tak zwał) idą pokłonić się małemu Jezusowi. A razem z nimi mieszkańcy.

Pierwszy raz widziałem to widowisko i powiem Wam, że bardzo przypadło mi do gustu. Wprawdzie nieprzebrane tłumy nieco utrudniają dokładne przyjrzenie się królom, ale z drugiej strony – nie ma co podchodzić za blisko. Konie, na których jadą królowie, jak to konie – nie pachną fiołkami…

2014-01-06 Orszak Trzech Króli 013

Towarzyszyłem orszakowi od Wielkiej Zbrojowni aż do samego końca. Dlaczego właśnie od Zbrojowni? Bo tam miało miejsce spotkanie orszaku z królem Herodem. Który, jak się okazuje, urzęduje w zamkniętym budynku. Czyżby Herod pracował na gdańskiej ASP? Poza tym – w tym roku mędrcy musieli stać na Piwnej i cierpliwie słuchać Heroda, mówiącego z okna. Może za rok spróbują przejechać przez środek budynku?

2014-01-06 Orszak Trzech Króli 046

Kolejnym wartym odnotowania przystankiem były okolice Dworu Artusa i walka diabłów z aniołami. Walka całkiem żywiołowa, aczkolwiek pokazująca, że dobre serca aniołów nie czynią ich skutecznymi wojownikami. W starciu dwóch diabłów z trzema aniołami jeden z tych ostatnich spokojnie czekał z boku, zamiast pomóc któremuś z kompanów. Zupełnie, niczym przeciwnicy protagonisty w filmie kung-fu…

2014-01-06 Orszak Trzech Króli 065

A potem tłum zgęstniał i zaczęło się wręczanie darów. Przemawiał każdy z władców, a ja miałem okazję uświadomić sobie, że człowiek uczy się całe życie. Otóż mędrców jest trzech, bo reprezentują trzy znane w czasach biblijnych kontynenty. Był wiec europejski król – Kacper. Za nim – azjatycki cesarz Melchior. I na samym końcu reprezentujący Afrykę szejk Baltazar (choć wymówiono to niesamowicie, prawie jak b-Al-ta-Zaar).

To swoją drogą pokazuje, jak mocno uproszczony obraz jest przekazywany dzieciom, idącym w pochodzie. Nie dość, że reprezentant Afryki musi być czarny, to jeszcze do tego jest szejkiem (co raczej kojarzy się z Azją). Jako czysty przypadek potraktuję fakt, ze przemawiał jako ostatni…

2014-01-06 Orszak Trzech Króli 039

A na sam koniec głos zabrał dodatkowy mędrzec – czyli prezydent Gdańska, p. Paweł Adamowicz. Przy tej okazji chciałbym zasugerować, żeby może za rok jakoś zrobić trójmiejski orszak? I zamiast trzech fikcyjnych władców, wybrać trzech autentycznych? Mówię jak najbardziej serio.

2014-01-06 Orszak Trzech Króli 023

Orszak Trzech Króli to fajna, nowa tradycja. Widziałem, że dla dzieci to niesamowita atrakcja – anioły, demony, strażnicy z halabardami. Gdy będę kiedyś ojcem, z pewnością będę chciał się wybrać z dzieckiem na przemarsz orszaku. A do tego czasu będę tam chodził sam. I Was też – nawet niewierzących – do tego zachęcam. W końcu jak często można zobaczyć na długiej bijących się szczudlarzy?

A w oczekiwaniu na przyszłoroczny orszak – zawsze można zajrzeć do mojej galerii. No i obowiązkowo zobaczyć krótki film na moim kanale YouTube. Wiecie, że mam kanał YouTube? Subskrybujecie?

Kliknij i przekaż dalejShare on FacebookTweet about this on Twitter