Dlaczego nie pisałem o Jarmarku Świątecznym?

Posted by in Śródmieście

2013-12-23 bombki i barszcz 019

Jakoś umknął mi gdański Jarmark Świąteczny. Chyba dopiero dwa dni przed Wigilią udało mi się na niego wybrać. Mając w pamięci to, że zeszłoroczny niespecjalnie mnie zachwycił, nie spodziewałem się fajerwerków.

I faktycznie ich nie było.

Ale źle też nie było. Mam tylko kilka sugestii, które mogłyby poprawić odbiór Jarmarku przez gości.

2013-12-23 bombki i barszcz 030

Po pierwsze, o czym pisałem ostatnio, odległości. Wydaje mi się, ze Jarmark jest sztucznie rozwlekany od wyjścia z tunelu aż pod Zbrojownię. Gdyby te wszystkie domki były nieco bliżej siebie, cały jarmark sprawiałby wrażenie przytulnego miejsca. I nawet niewielka liczba ludzi sprawiałaby wrażenie tłumu, a to mogłoby przyciągnąć innych.

2013-12-23 bombki i barszcz 022

2013-12-23 bombki i barszcz 016

Kolejną kwestią jest ustawienie atrakcji na Jarmarku. W samym jego centrum był tron Mikołaja i karuzela, ale altana dla całujących się i lodowisko stały już na obrzeżach. Położenia altany jeszcze rozumiem – mogła przyciągnąć zakochanych, przechodzących obok. Ale lodowisko było zupełnie niewidoczne z zewnątrz, wciśnięte w okolice Baszty Słomianej. Tymczasem w centrum było miejsce na to lodowisko. O ile weselej byłoby, gdyby dzieci mogły skorzystać ze ślizgawki w samym centrum! Tuż obok kolorowej karuzeli.

2013-12-23 bombki i barszcz 018

 

2013-12-23 bombki i barszcz 017

 

2013-12-23 bombki i barszcz 025

A skoro już przy kolorowych atrakcjach jesteśmy – altana dla zakochanych była ozdobiona drzewkiem wykonanym z diod LED. Podobna ozdoba, stojąca przy prywatnej restauracji na Długim Targu, została publicznie określona jako bezguście. A tutaj…

2013-12-23 bombki i barszcz 011

2013-12-23 bombki i barszcz 028

2013-12-23 bombki i barszcz 029

Bliżej siebie czy dalej – między domkami będą wytyczone przejścia. Tradycją jest, że te alejki mają wesołe, świąteczne nazwy, pokazane na eleganckich drogowskazach. Ale dlaczego czasem te drogowskazy wskazywały w miejsca zupełnie puste? Może warto popracować nad jakimś dobrym zorganizowaniem tych nazw i drogowskazów? Sam pomysł bardzo mi się podoba, gdyby tylko jego wykonanie było równie dobre. Nazwijmy te uliczki i poprawnie je oznaczmy!

O namiocie z niektórymi stoiskami nie napiszę nic. Skoro musi być, to musi. Piękny nie jest, ale chyba spełnił swoją rolę. Mam tylko nadzieję, że postawienie zamkniętego namiotu nie zniechęca mieszkańców do jego odwiedzenia (jak wiadomo, człowiek jest leniwy i przynajmniej część osób mogła zrezygnować).

2013-12-23 bombki i barszcz 026

Poza Jarmarkiem na Targu Węglowym były jak zwykle tradycyjne budy ze wszystkim. Organizatorzy Jarmarku, co widać na powyższym zdjęciu, zadbali o skuteczne odgrodzenie tych straganów od terenu Jarmarku. A dlaczego tak posegregowano sprzedających. Niech mieszkańcy chodzą do wszystkich straganów, niech korzystają. Przecież to święta, nie ma sensu robić jakichś podziałów.

2013-12-23 bombki i barszcz 024

No i ostatnia kwestia. Czego zabrakło mi na Jarmarku? Powyższe zdjęcie pokazuje to dobitnie. Światła. Nie może tak być, że jedynymi źródłami światła są wewnętrzne lampki sprzedawców i kilka wysokich reflektorów. Więcej lampek, więcej latarenek, więcej światła w przejściach między straganami! Niech klimat będzie mimo braku śniegu!

Mam nadzieję, że te sugestie zostaną jakoś wzięte pod uwagę za rok. Mamy potencjał, warto go w pełni wykorzystać!

Kliknij i przekaż dalejShare on FacebookTweet about this on Twitter