Noworoczne podwyżki

Posted by in Gdynia

20131111_145901[1]To już taka noworoczna tradycja, że nie tylko liczba na kalendarzu rośnie. Rosną też różnej maści opłaty, najczęściej związane z komunikacją. Przyzwyczaiłem się, że w górę może iść cena za jazdę autobusem czy pociągiem – ale żeby za bieganie też?

A jednak – też. Opłaty za bieganie poszły w górę i to dość znacznie. O 50%…

Już tłumaczę, o czym mówię. Oczywiście mam na myśli wpisowe za każdy z biegów w ramach Grand Prix Biegów Ulicznych w Gdyni. Gdy zaczynałem biegać w 2012, każdy bieg kosztował 10 zł. Rok później wpisowe wynosiło już 20 zł od startu. W tym roku, gdy zapisywałem się na Bieg Urodzinowy, musiałem zapłacić 30 zł.

Z czego to wynika? Czy rosnąca popularność biegów nie przyciąga sponsorów? Czy faktycznie musi to być wzrost tego rzędu? Owszem, kwotowo to może nie jest wiele, ale procentowo – to już znaczna kwota. Biorąc pod uwagę, ile osób zapisuje się na start (kilka tysięcy biegaczy), mówimy o całkiem konkretnych pieniądzach.

Jak tłumaczy mi Dariusz Rybacki z Działu Promocji i Współpracy z Klubami GOSiR, podwyżki są podyktowane chęcią tworzenia coraz lepszej imprezy biegowej, atrakcyjnej dla odbiorców. Przy rosnącej liczbie uczestników (w 2013 było to ponad 14,5 tys. osób, nie licząc marszów i biegów szkolnych) konieczne jest zabezpieczenie zaplecza, a więc namiotów, służb medycznych, ochrony, toalet… Im więcej osób chce biec, tym więcej tego trzeba zorganizować. A to niestety kosztuje.

W zamian za te pieniądze mamy możliwość wystartowania w jednej z najwyżej klasyfikowanych imprez biegowych w Polsce (wg Polskiego Stowarzyszenia Biegów). A wpisowe należy do najniższych wśród biegów w tym gronie.

20131111_175534[2]Oczywiście – zapłaciłem. Bo liczę, że ponownie uda mi się zdobyć komplet medali z biegów. Ale czy to znaczy, że za rok wpisowe wyniesie 40 zł? I gdzie będzie koniec tych podwyżek? Niestety tej informacji nie udało mi się uzyskać od organizatorów.

Tymczasem pora się trochę przygotować. I do zobaczenia 8 lutego w Gdyni. Z tymi, którzy biegają – na starcie. Z resztą – na trasie!

Kliknij i przekaż dalejShare on FacebookTweet about this on Twitter